Umetnost je predmet, ki dijaku približa razumevanje likovne umetnosti ter spodbuja ustvarjalnost pri likovnem izražanju umetniških del. Predmet umetnost se izvaja v 1. letniku programa strojni tehnik, kemijski tehnik in tehnik varovanja, v obsegu 68 ur. Predmet sestavljata dva vsebinsko enakovredna sklopa: umetnostna zgodovina (34 ur) in likovno snovanje (34ur).
Pri umetnostni zgodovini dijaki spoznajo splošne značilnosti vseh stok likovne umetnosti, naučijo se umetnine vsebinsko in oblikovno razčleniti. Na pregleden in razumljiv način se seznanijo z umetnostnozgodovinskimi obdobji.
Pri likovnem snovanju dijaki likovno ustvarjajo: rišejo, slikajo, oblikujejo kip ali relief, izdelajo grafiko, plakat ... Pri tem spoznajo likovne tehnike in likovni jezik. Vsebine likovnega snovanja so namenjene razvijanju sposobnosti dijakov, da znajo likovnoteoretska in umetnostnozgodovinska védenja vključevati v svoje likovno praktično delo. Poudarek je na dijakovi lastni praktični izkušnji, vzpostavljanju povezav z vsebinami drugih splošnih in strokovnih predmetov ter praktičnega pouka.
Dijaki si v okviru kulturnih dejavnosti ogledajo tudi zgodovinske in kulturne znamenitosti v okolici šole, stalno zbirko Slovenske umetnosti v Narodni galeriji, stalne ali aktualne razstave v Mestnem muzeju, Narodnem muzeju, Galeriji Jakopič, Cankarjevem domu …
Karmen Smrdu Žnidaršič, prof. umetnosti